V náručí – v šatke, ergonomickom nosiči

Nosenie detí na tele matky, otca a kohokoľvek iného, kto sa o dieťatko stará je staré ako ľudstvo samo. Nie je to nedokonalosť Boha, ktorú človek na konci 19. storočia nášho letopočtu napravil tým, že vymyslel kočík. Naopak, ľudská bytosť je stvorená tak, že hoci fyziologicky nedokáže donosiť dieťa do schopnosti samostatnej existencie v maternici, je dokonale uspôsobená na to, aby sa mohlo dovyvíjať na jej tele aj po pôrode. Dojčenie, nosenie, tesná telesná blízkosť počas bdenia i spánku, to všetko má svoj nezameniteľný význam, dopĺňa sa, vzájomne súvisí a spoločne vytvára miesto, kde sa z bezmocného bábätka rodí samostatný, zrelý človek. Viac o dôležitosti vzťahovej väzby v článku „V náručí“ (nájdete čoskoro v sekcii Život s dieťatkom), špecificky pre nosenie platí, že:

Poďme sa pozrieť na to, v čom môžeme bábätko nosiť tak, aby nosenie bolo naozaj preňho zdravé a zabezpečilo mu všetko vyššie uvedené.

Pevná tkaná šatka

je najuniverzálnejším a najpohodlnejším nosítkom. Napriek tomu, že obrázky a videá s návodmi viazania úväzov pôsobia často až odstrašujúco zložito, stačí nabrať odvahu, párkrát uviazať a zistíte, že to nie je nič hrozné. Ideálne je stretnúť sa so skúsenou šatkárkou, ktorá vás rýchlo naučí bábätko správne uviazať a upozorní na dôležité detaily. V skratke: správne naviazané bábätko má vo vertikálnych úvazoch podsadený zadoček, ktorý je vždy nižšie, ako kolienka – spolu tvoria akoby písmeno M a zaguľatený chrbátik. Nožičky  má naširoko, vyzerá ako žabka. Šatka musí telo bábätka pevne podopierať na každom kúsku. Nemá byť nikde voľná, bábätko sa nenakláňa do strán a je pevne pritiahnuté k vášmu telu. Keď sa predkloníte, nemali by ste sa oddeliť. Bábätku, ktoré nedrží samo hlavičku, alebo spí ju treba úväzom bezpečne fixovať. V ostatnom čase je trend vytvoriť malým bábätkám spevnený “golier” okolo hlavičky tým, že k vrchnému lemu šatky priložíme zrolovanú plienku a prehneme ho smerom von, teda plienku vlastne zabalíme do šatky. Je to celkom praktické a šikovné najmä keď s viazaním začínate a z uťahovania šatky pri hlavičke máte možno ešte trochu obavy. Keď ste si dieťatko naviazali a máte potrebu ho pridržiavať, alebo pocit, že vás šatka niekde ťahá, máte šatka nie je dotiahnutá dostatočne a treba to napraviť. Vždy musí byť bezpečne uviazaná na dva uzly. Šatka umožňuje nosiť bábätko aj horizontálne v úväze zvanom kolíska. Kolíska nie je vhodná pre bábätká, ktoré nemajú v poriadku bedrové kĺbiky, naopak, týmto pomôže k správnemu vývinu vertikálne viazanie. Pri kolíske je telo nosiaceho zaťažené nerovnomerne a aj bábätko leží na boku, preto je vhodné strany striedať. Pri doťahovaní dajte pozor na to, aby hlavička nebola pritiahnutá k hrudníku a bábätko nemalo problém s dýchaním.

Keď som sem pred tromi rokmi písala prvú verziu článku o nosení, vymenovala som tri na Slovensku dostupné značky šatiek. Odvtedy sa situácia veľmi zmenila a trh viac nepozná hranice. Vzniklo mnoho výrobcov a ešte viac predajcov. Na konci článku nájdete linky na niekoľko slovenských e-shopov, google vám ich však nájde omnoho viac.
Stálicou na trhu je nemecká značka Didymos, zvlášť oceňovaný je rad Indio. Sú to príjemné, poddajné šatky vysokej kvality a tradičného dizajnu. Veľmi obľúbené sú nórske šatky Ellevill, poľské Natibaby s krásnymi vzormi a rozličným zmesovým zložením (k prímesiam sa ešte dostaneme). K rozšíreným značkám ďalej patria Hoppediz, Storchenwiege, Fidella, Yaro, LittleFrog, Šanami, KoKaDi, Oscha, ale je ešte veľa iných a každá si nájde svojich nadšencov.
Väčšina šatiek je tkaná zo 100% bavlny, ktorá má ideálne vlastnosti čo do manipulácie, nosnosti a pružnosti a rovnako priedušnosti, teplotného komfortu a v neposlednom rade aj starostlivosti. Aj vlastnosti bavlnených šatiek sú však rôzne a súvisia so spôsobom tkania, hustotou (nájdete ako gramáž), ktorá podmieňuje hrúbku a nosnosť šatky. Tenšie a menej nosné šatky vhodné pre menšie detičky alebo napríklad na leto majú gramáž cca do 240 g/m2. Vyššia gramáž robí šatku hrubšou  a nosnejšou, čo znamená, že šatka sa pri vyššej váhe dieťatka nezarezáva a aj dlhodobé nosenie je stále komfortné. Je ale dobré vedieť, že za komfortom nosenia stojí predovšetkým dobre zvolený úväz a jeho správne prevedenie.

Prímesové šatky sú najčastejšie zmesou bavlny a iného prírodného vlákna. Bambusu, hodvábu, vlny, ľanu, konope. Každá prímes má svoje špecifické vlastnosti, výhody i nevýhody. Bambus dáva šatke letnú vzdušnosť a jemnosť, je prirodzene antibakteriálny. Bambusové šatky sa však radia medzi menej nosné. Hodváb v lete príjemne chladí, šatky sú tenké a jemné. Rovnako ale menej nosné a vyžadujú citlivé zaobchádzanie. Ľan a konope naopak prepožičiavajú šatkám nosnosť, pričom tieto vďaka nim nemusia byť hrubé a ťažké, ako by pri porovnateľnej nosnosti boli z čistej bavlny. Nevýhodou sú vyššie nároky na starostlivosť, nutnosť častého žehlenia (obzvlášť pri ľane) a nutnosť šatku dlhšie zanášať. Vlna má termoregulačné vlastnosti, v zime hreje, v lete chladí a výborne odvádza pot. Vyžaduje však starostlivosť a nie každému tento materiál sadne.

Ešte k tomu zanoseniu – úplne nová šatka býva chvíľu príliš pevná, kĺzavá, menej poddajná, až vyslovene tvrdá (najmä šatky s prímesou ľanu a konope). Čím viac s ňou manipulujete, tým lepšie sa viaže a nosí. Preto sa ju nebojte prať, neublíži jej ani prežehlenie a hlavne veľa, veľa viažte a noste. Existujú aj finty na rýchlejšie zanosenie, napríklad večer pri telke viazať jeden uzol za druhým po celej dĺžke šatky a potom zase rozväzovať (tzv. vianočkovanie), alebo na nej sedieť. Pravidelné každodenné nosenie však úplne postačuje a každá dobrá šatka získa veľmi rýchlo svoju ideálnu formu. Dobre zanosenú šatku získate aj z bazárov a ešte ušetríte. Naozaj však vyberajte z kvalitných tkaných (nie šitých z priemyselne vyrábanej metráže) šatiek, aby sa vám dobre nosilo.

Dĺžku šatky vyberáme podľa konfekčnej veľkosti nosiaceho a úväzov, ktoré chceme viazať. Väčšinu úväzov (všetky najpoužívanejšie) uviažete s takouto dĺžkou pri uvedenej konfekčnej veľkosti:

Elastická šatka

je použiteľná len pre úplne malé bábätko. Výrobcovia obvykle udávajú nosnosť do cca 15 kg, reálne sa však pohodlie nosiaceho končí niekde pri 7 kilách bábätka, potom sa už látka príliš naťahuje. Elastická šatka sa neuväzuje a nedoťahuje s bábätkom, ale sa pevne naviaže a bábätko sa do nej vloží. Elastické šatky si môžete predstaviť ako dlhý pás elastickej tričkoviny a majú svojich fanúšikov, ale… Investujte radšej do kvalitnej pevnej šatky a máte vystarané na celé obdobie nosenia 😉 Pre poriadok spomeniem ešte šatky hybridné, ktoré sa používajú ako elastické, ale reálne umožňujú pohodlne nosiť aj ťažšie bábätká. Citeľnou nevýhodou je ale hrúbka látky, ktorá spolu s viacvrstvovým úväzom typickým pre elastik predurčuje šatku skôr na použitie v zime, alebo aspon na jeseň a na jar. Asi najznámejším a najobľúbenejším hybridom je  šatka JePorteMonBéBé.

Ergonomický nosič

Kibije nosítko ušité tak, že zabezpečuje správnu polohu kĺbikov bábätka aj podopretie chrbtice. Popruhy má dobre nastaviteľné tak, že bábätko je pevne pripútané k telu nosiaceho. Podporu hlavičky zabezpečuje kapucka. Samozrejme ergonomický nosič umožňuje výlučne nosenie bábätka tvárou k telu nosiaceho – na bruchu, na chrbte a krátkodobo na boku (dlhodobo nie je pohodlné, keďže nerovnomerne zaťažuje chrbticu nosiaceho).

Ergonomické nosiče sú ideálne pre detičky cca od 3 mesiacov, keď už samostatne držia hlavičku a trošku už podrástli. Niektoré umožňujú vďaka tzv. novorodeneckej vložke nosiť bábätká už od narodenia, verte však, že pohodlnejšie tam bude až trošku väčším drobčekom. Ak sa však nosenie stane vaším životným štýlom, ergonomický nosič sa vám každopádne bude hodiť, je veľmi praktický. A nehovorím o tom, koľko šatiek a nosičov si postupne zadovážite len preto, že sú jednoducho neodolateľne krásne a treba ich všetky vyskúšať 😉

Medzi ergonomické nosiče určite nepatria klokanky (výstižne zvané tiež „visítka“) bez ohľadu na to, že často umožňujú aj nosenie tvárou k nosiacemu a tým sa tvária „psychologicky správne“. A hoci oceňujem snahu rodičov svoje dieťatko nosiť, úprimne poviem, že je pre mňa nepochopiteľné, že klokanky nie je zakázané vyrábať a predávať. Sú typické úzkym strihom medzi nožičkami, neprispôsobiteľnou vystuženou opierkou, ktorá vyzerá ako smerom hore sa rozširujúci sa valec s dvoma dierami na nohy, často až “vesmírneho” vzhľadu. Dieťa v klokanke visí zavesené za genitálie s dozadu prehnutým chrbtom, nedostatočne upevnené, často tvárou dopredu. Absencia bedrového pásu a nemožnosť dieťa pritiahnuť k telu a tým správne nastaviť jeho ťažisko robia z nosenia peklo aj pre chrbát a plecia nosiaceho. Ak takú máte doma, prosím, neubližujte svojmu dieťaťu ani sebe a vyhoďte ju. V tejto súvislosti – ak by vám niekedy napadlo uviazať dieťa do šatky tvárou od vás „aby dobre videlo pred seba a mohlo pozorovať okolie“, nerobte to. Jednak nie je možné mu tak zabezpečiť dobrú polohu – bude visieť ako v klokanke s chrbtom prehnutým do luku – chrbtica zle, kĺbiky zle, proste celé zle. A zároveň bude vystavené pretlaku podnetov z okolia, ktoré jeho nezrelý nervový systém nie je schopný spracovať bez možnosti úniku – nemôže sa vám schúliť na hrudi, príp. zaspať a oddýchnuť si. Nehovoriac o tom, že mu bude fúkať vietor, prach a všetko priamo do tváre a očiek. Dieťatko, ktoré sa živo zaujíma o okolie a dianie okolo seba uviažte na chrbát dostatočne vysoko a bude mať výborný výhľad, prípadne na bok.

MANDUCA

Vychádzajúc zo vzorky nosiacich mamičiek a oteckov, ktorých osobne poznám alebo stretnem na ulici, je zrejme najznámejším a najobľúbenejším ergonomickým nosičom. Bedrový aj ramenné pásy má pevne vystužené a zapínajú sa sponami. Ľahko sa nastavujú a prispôsobujú aj počas nosenia. Na chrbtovej časti je zips, pomocou ktorého sa sa dá predĺžiť, alebo skrátiť podľa potreby. Manduca má aj kapucku na zafixovanie hlavičky bábätka, ktoré ju samo ešte nedrží, alebo spí. Ak ju práve nepotrebujete, šikovne sa schová do chrbtovej opierky. Novorodenecká vložka umožňuje nosenie bábätka od narodenia, presnejšie od 3,5 kg (avšak platí vyššie uvedené). Manduca, hoci neumožňuje dokonalé prispôsobenie sa rastúcemu dieťatku (v porovnaní napríklad s KiBi, ktorého chrbtová opierka sa plynulo predlžuje do výšky, aj rozširuje medzi nôžkami) je naozaj prepracovaný a veľmi praktický ergonomický nosič s nosnosťou do 20kg, takže poslúži aj na túrach s väčším dieťaťom. Vybrať si môžete z niekoľkých jednofarebných základných modelov, alebo limitovaných vzorovaných. 

Veľmi podobné Manduce sú mnohé ergonomické nosiče, napríklad ERGO, ALPINO, AFRICAN BABY CARRIER. Miláčikom nosiacich mamičiek a oteckov je nosič TULA. Vyrába sa vo verzii baby a toddler, teda pre malé a staršie deti. Mimoriadne obľúbený je nosič českej výroby – KiBi. Novorodeneckú vložku nemá, nosiť sa v ňom teda dá dieťatko približne od 4 mesiacov (reálne však sadne skôr až od pol roka. Naša druhorodená rozhodne nie je nijaké drobátko a pohodlne na najužšom nastavení sa v KiBi nosí až od svojich siedmich mesiacov). Ako už som spomenula vyššie, jeho chrbtová opierka sa dá predlžovať nielen do výšky, ale aj do šírky v oblasti sedu. Je preto veľmi pohodlný aj pre staršie detičky, ktorým pekne podoprie dlhé nôžky.

MEI-TAI

je jednoduché, šikovné a skladné ergonomické nosítko pôvodom z východu. Podľa neho sú vytvárané ďalšie ergonomické nosiče. Mei-tai má tenkú chrbtovú opierku a dlhé popruhy, ktoré sa zaviažu. Je veľmi vzdušný a obľúbený na nosenie v lete.  Býva ušitý z bavlnených látok nádherných vzorov,alebo tkanej šatkoviny.  Šikovné tvorilky si dokážu ušiť mei-tai bez problémov aj samé, na internete je dostatok strihov. Upozornila by som len na detaily – pás aj popruhy (v časti, kde sa dotýkajú vašich pliec je vhodné trochu vystužiť, inak sa zarezávajú a nosič sa tým stáva mimoriadne nepohodlným. Tiež zvážte pridanie kapucky, ktorá umožní upevniť hlavičku bábätka, keď vám v nosiči zaspí.

Niečo medzi ergonomickým nosičom a mei-taiom je napríklad Bondolino alebo HopTye od výrobcu šatiek Hoppediz, Didymos vyrába nosič DidyTai, Fidella FlyTai a tak ďalej.

RING SLING

Ring sling je krátka, približne dvojmetrová šatka, na jednom konci ukončená dvoma krúžkami. Neviažu sa ňou teda úväzy ako s klasickou šatkou, ale sa prehodí cez plece, prevlečie cez krúžky, vloží sa dieťatko a dotiahne. Umožňuje takto jednoducho a rýchlo nosiť novorodenca, i staršie dieťatko, ktoré chce vidieť dopredu, chvíľu sa nosiť, chvíľu chodiť, alebo na krátke presuny z/do auta, do obchodu a podobne. Nevýhodou je jednostranné zaťaženie chrbtice nosiaceho, preto sa nevyužíva na dlhodobé nosenie. Najčastejšie sa utiahne na bok, je však možné v ňom nosiť aj vpredu a na chrbte. Osobne som si ringsling pri druhej dcérke zamilovala a jednostranné zaťaženie mi nerobí problém ani pri dlhšom nosení jej nemalej váhy, toto je však veľmi individuálne treba vyskúšať.

Čo si obliecť na nosenie?

Na nosenie sa hodí akékoľvek oblečenie, v ktorom sa cítite pohodlne. Treba myslieť na to, že sa s bábätkom budete navzájom zohrievať a aj maličký drobec predstavuje záťaž nad vaše samotné telo, preto spaľujete viac kalórií a je vám pri tom trochu teplejšie. (a je to najpríjemnejšie cvičenie na svete!) Ideálne je preto tričko a naňho podľa potreby ďalšie vrstvy oblečenia, aby ste sa mohli ľahko vyzliecť, keď vám bude teplo, alebo obliecť bez nutnosti rozväzovať/rozopínať nosítko a odkladať bábätko. Pre pohodlné dojčenie sa hodí tričko s prístupom zhora, teda akékoľvek s pružným výstrihom, príp. na rozopínanie. Noseniu v zime je venovaný samostatný článok. V lete je potrebné odhalené časti bábätku chrániť pred slnkom.

Užitočné linky:

Šatky a ergonomické nosiče kúpite napríklad tu: www.primame.sk, www.kengurka.skwww.latkoveplienky.sk. Môžete si vybrať z aktuálnej ponuky, ale ak ste si našli svoj “must have”, neváhajte osloviť majiteľky obchodov, či vám ho individuálne objednajú, alebo sa poobzerajte po zahraničných stránkach, či priamo na stránkach výrobcu. Eshopy pravidelne robievajú aj hromadné objednávky šatiek vždy z vybranej značky, kde ušetríte na poštovnom a často získate aj zľavu.
Nosiče mei-tai z krásnych dizajnových látok, ručne šité na Slovensku a iné vecičky pre detičky nájdete pod značkou Al nˈIzi www.handmadealandizi.sk.

Comments are currently closed.